BIG BOOK FESTIVAL 2018. Ekspedycja!

ZAWŁADNIĘCIE PRZESTRZENIĄ + KONCEPT 6. EDYCJI BBF

Od kilku lat wyczekuję czerwcowego weekendu, kiedy Fundacja „Kultura nie boli” przeobraża wycinek warszawskiej przestrzeni, w którym książek spodziewalibyśmy się w ostatniej kolejności. Dość wymienić opuszczoną szkołę czy kompleks pofabryczny, gdzie kiedyś produkowano sery topione. W tym roku BBF odbył się w Fun Parku – idealnym na kolejną odsłonę Jurassic Park – i na Arenie wspinaczkowej przy ul. Merliniego 2.

Aby zrozumieć osadzenie festiwalu w tej szalonej lokalizacji, wystarczy wspomnieć nazwę i tematykę tegorocznej odsłony imprezy. Ekspedycja! Zapomnij o granicach! Było emocjonalnie, intensywnie, ryzykancko, z pasją – a takie doznania z całą pewnością towarzyszą himalaistom, którzy odegrali niebagatelną rolę w programie literackiego święta. Podejmowane podczas festiwalu tematy były ekstremalnie ważne (istota człowieczeństwa, odpowiedzialność za planetę, wartości, które liczą się w życiu, bieg historii), a to wszystko bez nadmiernego patosu i ciśnienia. Dzięki zaproszonym gościom z całego świata, uczestnicy BBF mogli eksplorować nieznane rejony literatury i myśli ludzkiej. W końcu chodziło też o przekraczanie granic, które stawiamy sobie sami – naszych uprzedzeń, słabości, lęków.

Choć organizatorzy świetnie poradzili sobie z deszczem, żałuję, że pogoda nie dopisała, bowiem w niedzielę wszystkie, pieczołowicie przygotowane, strefy na świeżym powietrzu zostały przeniesione do środka. Ale i tak było pięknie!

SPOTKANIA

BBF to blisko sto spotkań zorganizowanych na pohybel przyjętym konwencjom i zwyczajom. Okrągłe stoły, kontrowersyjne duety, spacery, warsztaty, w tym roku ekstremalnie nową formą była joga z książką… Ja zdołałam uczestniczyć w czterech spotkaniach, choć nieraz chciałam się bilokować. Na szczęście, transmisje z niektórych spotkań są dostępne w sieci (polecam zwłaszcza okrągłe stoły).

Zobacz fotorelację na blogu: http://dodziela.com.pl/2018/06/26/big-book-festival-2018-ekspedycja-fotorelacja/

Paulina Frankiewicz